GoGross - Grossist inom konfektyr, snacks dryck och livsmedel

Så jämför du priser per kilo på godis i bulk för bästa värde

Så jämför du priser per kilo på godis i bulk för bästa värde

By GoGross - Grossist inom konfektyr, snacks dryck och livsmedel | Published: 2026-07-21

Category: Instruktionsguider

Lär dig hur du jämför priser per kilo på godis i bulk för att få bästa valuta för ditt företag. Praktiska tips för grossistköpare om kostnad, vikt och kvalitet.

Att köpa godis i bulk är ett smart sätt att spara pengar, oavsett om du driver en närbutik, planerar ett stort evenemang eller fyller ett godisbuffé. Men alla bulkerbjudanden är inte lika. Nyckeln till att få bästa värdet ligger i att förstå hur man jämför godispriser per kilo, inte bara den totala kostnaden för en påse eller låda.

Många köpare faller i fällan att jämföra förpackningspriser utan att ta hänsyn till vikten. En större påse kan verka som ett fynd, men om kilopriset är högre än ett mindre alternativ sparar du inga pengar. Den här guiden går igenom stegen för att beräkna och jämföra bulkpriser på godis, belyser vanliga fallgropar och visar hur du hittar verkligt värde med produkter från GoGross.

Varför kilopriset är viktigare än totalpriset

När du ser en 3 kg påse godis för 200 kr och en 1 kg påse för 80 kr kan den större påsen verka som ett bättre köp. Men matematiken avslöjar sanningen: 3 kg-påsen kostar 66,67 kr per kg, medan 1 kg-påsen kostar 80 kr per kg. Det är en besparing på över 16 % per kilo när du köper den större påsen. Detta är dock inte alltid fallet. Vissa bulkförpackningar har högre kilopris än mindre förpackningar på grund av förpackning, varumärke eller limited edition-faktorer.

För att fatta välgrundade beslut, omvandla alltid priset till en siffra per kilo. Dela totalpriset med vikten i kilogram. Till exempel ger en 2 kg påse gelégodis för 150 kr dig 75 kr per kg. Jämför det med en 500 g påse för 45 kr, vilket är 90 kr per kg. Bulk-alternativet vinner helt klart. Denna enkla beräkning hjälper dig att jämföra äpplen med äpplen mellan olika märken och förpackningsstorlekar.

  • Kontrollera alltid nettovikten på förpackningen, inte volymen eller antalet bitar.
  • Använd en miniräknare eller ett kalkylblad för att hålla koll på kilopriset för alla bulkköp.
  • Kom ihåg att tyngre förpackningar ofta har lägre kilopris, men bara om totalpriset är proportionerligt lägre.

Så här beräknar du godispriset per kilo korrekt

Att beräkna kilopriset är enkelt: dela totalpriset (i kr eller din valuta) med vikten i kilogram. Om vikten anges i gram, dividera med 1000 först. Till exempel kostar en 1,05 kg påse Maoam Stripes 1,05kg cirka 120 kr. Kilopriset är 120 ÷ 1,05 = 114,29 kr per kg. En 3 kg påse Vidal Sour Mini Worms 3Kg för 200 kr ger dig 66,67 kr per kg. Det är en betydande skillnad.

Vidal Sour Mini Worms 3Kg
Vidal Sour Mini Worms 3Kg

Men stanna inte vid en produkt. Jämför mellan liknande kategorier. Sura gelémaskar från olika märken kan till exempel ha olika densitet och fukthalt, vilket påverkar vikten. Använd alltid den deklarerade nettovikten på etiketten. Tänk också på att vissa godisar är tyngre på grund av överdrag eller fyllningar, så kilopriset återspeglar den faktiska produkten du får.

  • Omvandla gram till kilogram: 1000 g = 1 kg.
  • Exempel: 150 kr för 2 kg = 75 kr/kg.
  • Använd alltid nettovikten, inte bruttovikten inklusive förpackning.

Vanliga fallgropar vid jämförelse av bulkpriser på godis

Ett vanligt misstag är att ignorera kilopriset när man jämför flerpackserbjudanden. En låda med 24 individuella påsar kan verka billig, men om varje påse bara är 30 g är totalvikten bara 720 g. Kilopriset kan vara mycket högre än en enda stor påse. En annan fallgrop är att falla för 'bulk'-förpackningar som egentligen bara är en större låda med samma kilopris. Kontrollera alltid enhetspriset i butiken eller online.

Se också upp med säsongs- eller kampanjpriser. Ett godis som är på rea kan ha ett tillfälligt lägre kilopris, men om du lagrar för mycket riskerar du utgångsdatum eller inaktuell produkt. Slutligen, överväg blandningen av godistyper. Hårda godisar är lättare än choklad eller gelégodis, så en 2 kg påse hårda godisar kan innehålla fler bitar än en 2 kg påse choklad, men chokladen kan vara mer tillfredsställande för kunderna. Balansera kostnad med efterfrågan.

  • Jämför kilopriser mellan olika förpackningsstorlekar av samma godis.
  • Ta hänsyn till hållbarhet: ett bra kilopris är bortkastat om godiset blir gammalt.
  • Anta inte att en större låda alltid innebär ett bättre erbjudande.

Använd kilopriset för att välja mellan liknande produkter

När du har två liknande produkter, som två typer av sura gelémaskar, hjälper kilopriset dig att bestämma. Jämför till exempel en 3 kg påse Vidal Sour Mini Worms 3Kg för 200 kr (66,67 kr/kg) med en 1 kg påse av ett annat märke för 90 kr (90 kr/kg). Vidal-alternativet är helt klart bättre värde. Men överväg också kundernas preferenser: om dina kunder älskar smaken av det dyrare märket kan du ändå välja det för återkommande försäljning.

Ett annat exempel: jämför chokladkakor. Ett bulkpaket Marabou M Peanut 135g kan kosta 25 kr per kaka, vilket är 185 kr per kg. Ett större paket Fazer Geisha 20x121g ger dig totalt 2,42 kg. Om den lådan kostar 400 kr är kilopriset 165 kr per kg. Geisha-paketet erbjuder bättre värde per kilo. Men kom ihåg att olika choklad har olika kakaohalt och ingredienser, så smak och kvalitet spelar också roll.

  • Jämför alltid kilopris inom samma godiskategori (gelégodis mot gelégodis, choklad mot choklad).
  • Ta hänsyn till varumärkespopularitet och kundlojalitet.
  • Använd kilopriset som en utgångspunkt, inte den enda faktorn.

Verktyg och tips för att hålla koll på bulkpriser

För att göra prisjämförelser enkla, skapa ett enkelt kalkylblad med kolumner för produktnamn, vikt (kg), totalpris och pris per kg. Uppdatera det varje gång du beställer. Många grossister som GoGross anger vikten tydligt på produktsidorna, så du kan snabbt beräkna. Du kan också använda online-prisjämförelseverktyg, men dubbelkolla alltid vikten.

Ett annat tips: leta efter bulkförpackningar som är specifikt utformade för partihandel. Produkter som Ahlgrens Bilar Saltlakrits 42 X 100g kommer i ett fodral med 42 individuella påsar, varje 100 g. Totalvikten är 4,2 kg. Om fodralet kostar 500 kr är kilopriset 119 kr per kg. Jämför det med en enskild 100 g påse för 15 kr, vilket är 150 kr per kg. Bulkfodralet sparar dig över 20 % per kilo. Dessa besparingar ackumuleras snabbt när du köper i volym.

  • Skapa ett kalkylblad för kilopris för alla dina bulkköp av godis.
  • Kontrollera produktsidorna för exakt nettovikt innan du beställer.
  • Leta efter fodralpaket eller flerpack som erbjuder lägre kilopriser.

Bortom priset: andra faktorer som påverkar värdet

Kilopriset är en kritisk mätstock, men det är inte den enda. Tänk på godisets hållbarhet. Ett lågt kilopris på en produkt som går ut om två månader är inte ett bra erbjudande om du inte kan sälja den i tid. Tänk också på förpackningen: bulkpåsar som är återförslutningsbara hjälper till att bibehålla färskheten, vilket minskar svinn. Till exempel kommer en 1,05 kg påse Maoam Stripes 1,05kg i en återförslutningsbar påse, vilket hjälper till att hålla godiset fräscht längre.

Kundernas efterfrågan är en annan faktor. Om dina kunder älskar ett specifikt märke som Nocco Juicy Breeze 24x330ml kan kilopriset vara högre än en generisk energidryck, men de garanterade försäljningarna gör det värt det. På samma sätt kan nyhetsartiklar som Brain Burnerz Mega hot Candy 12st ha ett högre kilopris men locka äventyrliga kunder. Balansera alltid kostnad med vad dina kunder faktiskt köper.

  • Kontrollera utgångsdatum innan du köper stora kvantiteter.
  • Överväg återförslutningsbara förpackningar för längre färskhet.
  • Ta hänsyn till kundpreferenser och försäljningshastighet.

Att jämföra bulkpriser på godis per kilo är ett enkelt sätt att maximera din budget och få mest godis för pengarna. Börja med att beräkna kilopriset för varje produkt du överväger och använd den siffran tillsammans med kvalitet, hållbarhet och kundefterfrågan för att fatta smarta inköpsbeslut. För en bra start, kolla in Vidal Sour Mini Worms 3Kg – en bulkfavorit som erbjuder utmärkt värde per kilo och är perfekt för fester, evenemang eller vardagsförsäljning. Lycka till med bulkköpen!

Shop Related Products

Malaco Sourish Pastellfisk 3,25kg.

Malaco Sourish Pastellfisk 3,25kg.

$90.07 $180.14

Shop Now
Barebells Bar Sunny Strawberry 12x55g

Barebells Bar Sunny Strawberry 12x55g

$123.50 $247.00

Shop Now
Asba Fruktklubbor 3kg.

Asba Fruktklubbor 3kg.

$93.56 $187.13

Shop Now
Fini Jelly Sour Watermelon Slices Halal 75g.

Fini Jelly Sour Watermelon Slices Halal 75g.

$5.48 $10.95

Shop Now